See etevin on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etevin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "etevin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etev",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "etevä"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of etevä"
],
"id": "en-etevin-fi-adj-S8cEcrB2",
"links": [
[
"etevä",
"etevä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "43 57",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Finnish sisin-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "etevä"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of etevä"
],
"id": "en-etevin-fi-adj-71UlY~3y",
"links": [
[
"etevä",
"etevä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "etevin"
}
{
"categories": [
"Finnish adjective forms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish sisin-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "etevin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimman",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimman",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevinten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevinta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "mp-mm gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "36*H/sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevinteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-sisin",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevintensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "etevintaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevintansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "etevimmattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimmittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimmittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "etevimpineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "etevimpinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "adjective form"
},
"expansion": "etevin",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "etev",
"2": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-sisin"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish superlative adjectives"
],
"form_of": [
{
"word": "etevä"
}
],
"glosses": [
"superlative degree of etevä"
],
"links": [
[
"etevä",
"etevä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"superlative"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "etevä"
}
],
"glosses": [
"instructive plural of etevä"
],
"links": [
[
"etevä",
"etevä#Finnish"
]
],
"tags": [
"form-of",
"instructive",
"plural"
]
}
],
"word": "etevin"
}
Download raw JSONL data for etevin meaning in All languages combined (20.7kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.